„Každý může být umělcem“

V této výtvarné soutěži se na krásném 3.místě umístil obrázek našeho žáka Borise Dvořáka. V rámci této soutěže si můžete vydražit nejen vítězné obrázky, ale i spoustu dalších.

Unikátní výstava obrazů od umělců s mentálním postižením bude k vidění v Sovových mlýnech

 

Tisková zpráva, Praha 12. září 2022

 

„Každý může být umělcem“ je podtitul celorepublikové výtvarné soutěže pro výtvarně nadané lidi s mentálním postižením. Mimořádnou výstavu přihlášených uměleckých děl chystá od 20. září Museum Kampa, které je zároveň partnerem projektu.

 

„Stejně jako minulý rok jsem byl i letos porotcem soutěže Každý může být umělcem, která má za cíl zviditelnit umění lidí s mentálním postižením. Letos bylo tématem: “Kde to mám rád/ráda” a na některých obrázcích jsem poznal i svá oblíbená místa. Musím říct, že mám tuto soutěž velmi rád a vždy je pro mě hodně těžké vybrat ty nejlepší obrazy, protože jsou skvělé snad úplně všechny. Letos jich dokonce dorazilo 105 z celé republiky a za každým z nich je příběh autora, který i přes svůj hendikep dokáže vytvořit něco tak krásného,“ říká předseda hodnotící poroty JUDr. Jiří Pospíšil.

 

Výtvarnou soutěž pořádá druhým rokem pražský Domov Sulická pro osoby s mentálním či kombinovaným postižením. Po loňském prvním ročníku, který byl pořádán v rámci metropole, se druhý ročník rozrostl pro mentálně postižené umělce z celé republiky.

 

„Několik let pořádáme na Kampě takovou malou prodejní výstavu obrazů našich klientů a vždy měla velký úspěch.  Tak jsme si loni řekli, že bychom to mohli udělat trochu větší. První ročník soutěže měl takový ohlas, že jsme se odhodlali udělat celorepublikovou akci a jsem hrozně ráda, kolik se sešlo přihlášených obrazů. Jeden je opravdu krásnější než druhý a troufám si říct, že některá díla mají špičkovou úroveň,“ doplňuje ředitelka Domova Sulická Lenka Kohoutová.

 

Letošní ročník soutěže Každý může být umělcem má už své první vítěze. Odborná porota vybrala tyto obrazy:

Kategorie do 30 let:

  1. místo: obraz č. 105/ U hasičů, autor Jan Beseda, 23 let
  2. místo: obraz č. 106/ S Janičkou ve stacíku, autor Tomáš Procházka, 21 let
  3. místo: obraz č. 44/ Podzim v lese I., Boris Dvořák, 14 let

Kategorie nad 30 let:

  1. místo: obraz č. 17/ Hazmburk – tam mi je dobře, autorka Eva Moravcová, 65 let
  2. místo: obraz č. 3/ S kočkou v posteli, autorka Zuzana Cahová, 36 let
  3. místo: obraz č. 39/ Karlův most, autor Jakub Verich, 31 let
     

Kategorie kolektiv:

  1. místo: obraz č. 37/Náměstí, kolektiv autorů Marián Ježek (36 let) + Petr Kukliš (57 let)

 

Svého favorita volila také širší veřejnost hlasováním na sociálních sítích. Cenu veřejnosti získal obraz „Na sídlišti“ od třináctileté Jany Oupěchové. V kategorii nad 30 let zabodoval Michal Potůček s obrazem „Moře II“ a v kategorii kolektiv nejvíce zaujal obraz kolektivu dílny Domova Brtníky s názvem „Ovocný strom“.

 

„Společnost TZMO Czech Republic je pyšným partnerem soutěže "Každý může být umělcem" i v tomto roce. Je neuvěřitelné, co dokáží lidé, kteří neměli v životě takové štěstí, a přesto ukazují, že život s handicapem může být barevný, pestrý a plný radosti. Jsme velmi rádi, že naše podpora je spojena právě s tímto projektem a odměnou nám je výsledek v podobě tak krásných obrazů. Přejeme organizátorům této akce, aby jim přinesla stejnou míru radosti jako jejím účastníkům,“ uvedla ředitelka prodeje pro instituční trh Malgorzata Podraza.

 

 

Součástí soutěže bude i charitativní online aukce obrazů jejíž výtěžek půjde celý konkrétním umělcům. Obrazy je možné prohlížet na aukčním portálu Livebid.cz.

 

Soutěž Každý může být umělcem se uskuteční pod záštitou Ministerstva kultury ČR a Nadace Jana a Medy Mládkových – Musea Kampa, za podpory městských částí Praha 1 a Praha 2, Praha 4. Partneři soutěže jsou nadace Konto Bariéry, aukční portál Livebid.cz, advokátní kancelář ARROWSStanislav Mádl vinařství, Kreativní ateliér Frank, ceny pro vítězné autory věnuje TZMO Czech Republic s.r.o. a SENI.

 

 

Kontakt pro média:

Dita Štěpánová

Manažerka speciálních projektů

Tel.:     +420 270 006 573

Mobil: +420 773 001 396

E–mail: stepanova@domov-sulicka.cz

 

Obrázek odebrán.

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sulická
příspěvková organizace hl. m. Prahy

Sulická 48/1597, 142 00  Praha 4

www.domov-sulicka.cz

 

Odkazy k soutěži:

http://domov-sulicka.cz/rubrika/kazdy-muze-byt-umelcem/

Facebook

Instagram    

 

Vytvořeno: 5. 10. 2022 / Upraveno: 7. 10. 2022 / Autor: spravce